X
تبلیغات
سیستم های تولید مشترک برق و حرارت CHP

روش های تقویت حافظه (چند درصد از توان مغزت استفاده می کنی!؟) برای مشاهده اینجا کلیک کنید.

 

 

مهندس یار | دانلود جزوه کتاب مقاله | سایت مهندسیار

بزرگترین مرکز دانلود و آموزش مهندسی | دانلود جزوات و کتب دانشگاهی، مقالات و پروژه، نرم افزارهای تخصصی.

سیستم های تولید مشترک برق و حرارت CHP

 

 

chp1 سیستم های تولید مشترک برق و حرارت CHP

معمولاً برق مورد نیاز واحدهای صنعتی، ساختمان های تجاری و مسکونی از نیروگاه های عمده کشور تأمین می شود. در حالی که نیاز حرارتی تمام آنها در همان محل تولید می گردد. اما روش دیگری که از دیرباز وجود داشته و امروزه توجه بیشتری را معطوف خود کرده، تولید مشترک برق و حرارت است. که عبارتست از تولید همزمان برق، یا توان محوری و حرارت مفید توسط یک سیستم. سال ها پیش این فناور ی برای اولین بار در نیروگاه های سیکل بخار بکار رفته و از بخار استخراج شده از سیکل برای مصارف گرمایشی کارخانه و واحدهای اطراف آن استفاده می شده است . این عمل گرچه کمی باعث کاهش راندمان نیروگاه بوده اما با تأمین حرارت مورد نیاز واحد از مصرف حجم زیادی سوخت جلوگیری می کرده است.
خوشبختانه این ایده تنها به نیروگاه های بخار محدود نشد و در طی این سال ها، بویژه در سال های اخیر، فناوری تولید مشترک برق و حرارت ، که بهره وری بالایی را در مصرف انرژی بدنبال دارد، به سایر مولدهای تولید قدرت (مکانیکی یا الکتریکی) گسترش داده شد . بعبارت دیگر امروزه می توان با پیشرفت های صورت گرفته، هر سیستم مولد قدرتی با هر اندازه و کاربرد را بصورت یک واحد مشترک طراحی نمود . به این ترتیب علاوه بر تولید توان الکتریکی یا مکانیکی توسط دستگاه، امکان استحصال حرارت اتلافی مولد یا موتور بصورت انرژی گرمایی قابل استفاده وجود دارد.
امروزه بدلیل توجه خاصی که به این نوع سیستم ها می شود و نیز اهمیت کاربرد آن در دنیای امروز و نهادینه کردن فرهنگ استفاده از آن، در ادبیات مهندسی بجای اصطلاح دیرآشنای Cogenration از عنوان سیستم ترکیبی حرارت و قدرتCombined Heat power – “CHP استفاده می شود.
این سیستم ها غالباً برای تولید برق و حرارت بصورت همزمان طراحی می شود. یک محرک اولیه (موتور یا توربین) انرژی شیمیایی سوخت را آزاد نموده و به توان مکانیکی در محور خروجی تبدیل می کند. دراین موارد، محور محرک با یک ژنراتور کوپل شده و توان الکتریکی تولید می شود، از طرف دیگر، حداکثر راندمان موجود برای محرک اولیه دستگاه و مولد کمتر از 50% است و این به معنی اتلاف بیش از نیمی از انرژی سوخت بصورت حرارت می باشد. در این نوع سیستم، منابع اتلاف این حرارت، که عبارتند از گازهای خروجی از محرک اولیه، سیکل خنک کن و روغن روغنکاری ، شناسایی شده و با قرار دادن مبدل های حرارتی ، گرمای اتلافی بشکل حرارت با دمای بالا (حرارت قابل استفاده) بازیافت می شود. با فراهم شدن امکان استحصال حرارت اتلافی در سیستم تولید مشترک برق و حرارت خصوصیات منحصر بفرد این سیستم بدست می آید.
برای آشنایی هرچه بیشتر با این سیستم ها 3 منبع آموزشی مهم و معتبر را برای شما عزیزان گردآوری کرده ایم . 3 منبع مختلف بصورت کتاب ، جزوه و پاورپوینت با مبحث تخصصی سیستم های CHP اطلاعات مختلف و مهمی را در ارتباط با این فناوری به شما را ارائه خواهند نمود .
کتاب مقدمه ای بر سیستم های تولید مشترک برق و حرارت نوشته مطلب میری – غلامرضا بیاتی و محمد حسن زربخش انتشار یافته توسط وزارت نیرو سازمان بهره وری انرژی ایران (سابا) مشتمل بر 111 صفحه می باشد که به معرفی سیستم های CHP می پردازد . سرفصل های اصلی این کتاب به شرح ذیل می باشد :

  • فصل اول – مفاهیم و کلیات
  • فصل دوم – سیستم های پایه تولید همزمان برق و حرارت
  • فصل سوم – تجهیزات واجزاء سیستم تولید مشترک برق و حرارت
  • فصل چهارم – مباحث ترمودینامیکی و جنبه های زیست محیطی CHP

جزوه تولید پراکنه (DG) و تولید همزمان برق و حرارت (CHP) تهیه شده توسط شرکت بهره برداری نیروگاه طرشت می باشد . این جزوه بصورت اسلایدوار در 42 صفحه تهیه شده است . این جزوه اطلاعات اماری دقیقی از روند استفاده از این سیستم ها در پروژه های مختلف ارائه می کند .
در انتها نیز پاورپوینت Combined Heat and Power (Cogeneration) Projects مربوط به شرکتی کانادایی می باشد که به معرفی سیستم های تولید برق و حرارت CHP می پردازد . مباحث ارائه شده در این پاورپوینت عبارتند از :

  • Review basics of Combined Heat and Power (CHP) Systems
  • Illustrate key considerations for CHP project analysis
  • Introduce RETScreen® CHP Project Model

 

  
دانلود   دانلود مستقیم : سیستم های تولید مشترک برق و حرارت CHP

tag  حجم فايل : 5.3 مگابایت

پسورد   پسورد فايل : www.mohandesyar.com

منبع  لینک منبع

برچسب ها :
|